.
PatroFİN
Yardım
Yardım Mobile Menu

Muhasebe Hesap Planı İşlemleri


İşletmenizin tüm hesap planı işlemleri buradan yapılır. Ana Hesaplar sistemde tanımlıdır. Siz bu ana hesaplara dayalı olarak kendi hesap planınızı oluşturabilirsiniz.

Eğer tanımlı hesap planınız yoksa, yukarıdaki gibi bir uyarı mesajı alırsınız. Onaylarsanız sistem size yol gösterici nitelikte temel hesap planını sizin için oluşturur. Bu hesap planı üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaparak firmanıza özel bir muhasebe hesap planı sistemi oluşturursunuz.

Hesap planı çok önemlidir ve çok özenli yapılandırılması gerekir. Hesap kırılımları ve alt hesap yapılandırması ilerideki firma ihtiyaçları ve raporlama beklentileri göz önüne alınarak yapılmalıdır. Dilerseniz bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hesap planında, yeni hesap açma, alt hesap ekleme,  düzenleme, silme ve hesap aktarma işlemleri yapılır.

Yeni hesap eklemek için başlıktaki ekle ikonunu, var olan bir hesaba alt hesap eklemek için  ilgili hesabın solundaki  ekle ikonunu tıklayınız.

Sistem parametrelerinde belirtilen "Cari Kartı Kullanacak Hesaplar" ve "Stok Kartı Kullanacak Hesaplar" parametresindeki hesaplar için stok ve cari bilgileri de gösterilir. Bunların dışındaki hesaplar için sadece hesap kodu ve hesap adı ile işlem yapılır.. kodu ve hesap adı ile işlem yapılır.

 

Stoklarda alt birim kullanılabilir. Kart tanımında alt birim miktarı ve alt birim cinsi tanımlıysa sistem bu hesaplar için alt birimi etkinleştirir. Yoksa üst birimi baz alır.

Alt birim ve üst birim koli olarak alınıp adet olarak satılan ürünlerde kullanılır. Bu şekilde üst/alt birim tanımlanan stokların alışları üst birimden satışları/sarfları alt birimden yapılır. Bu hesaba bağlı işlemlerde ve parametre tanımlarında buna dikkat edilmesi gerekir.

 

Bir hesabın tüm işlemleri başka bir hesaba aktarılabilir. Aktarma işlemi geri alınamaz. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.  Aktarılan hesaba parametre tanımlanmışsa bu ayarlar aktarılmaz.

İşlem görmüş hesap silinemez.

Silinen hesap parametre tanımlarında kullanılmışsa bu tanımlar aynen durur ancak hata verir. Bir hesabı sildiğinizde bu hesabın kullanıldığı tüm parametreleri güncellemeniz gerekecektir.


+PatroFIN PatroFIN @patroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN
Yardımı Paylaş : Hesap Planı


www.patrofin.com
Yardım ana sayfa