.
PatroFİN
Yardım
Yardım Mobile Menu

Hesap Ekstresi


Tüm hesaplar için hesap ekstresi (muavin defteri) alınabilir. Hesapların muavin (hareket) yada aylık hareket (özet) raporları alınabilir.

Hesap seçme kutusunda tüm hesaplar listelenir. İstenirse sistem parametreleri hesap ekstresi parametresinden kısıtlama yapılabilir.

Hesap seçildikten sonra hareket yada özet raporu tercihi belirlenir.

Hesap hareket raporunda tarih aralığı dönem başı ve dönem sonudur. Rapor tercihine göre, döne başı ve dönem sonu içinde kalmak kaydıyla, tarih aralığı belirlenebilir.

Liste satırlarında RightClickMenu özelliği etkindir. Böylece ilgili hareketin detayına kolayca erişebilir ve inceleyebilirsiniz.

Hesap ekstresi, dövizli işlem gören hesapların bakiyelerini döviz türleri itibariyle tasnif eder. Kümülatif hareketlerde para birimi itibariyle toplam hareketler ve bakiyeleri listelenir.

Bakiye detayında ise kalan bakiyenin döviz ayrımı yapılır. Bu ayrımda PatroFIN sizin yerinize tahmin yapabilir. Örneğin USD ile satış yapılan bir müşteriden tahsil edilen EUR'ların USD borcuna karşılık tahsil edildiğini öngörür ve mümkün mertebe bakiyeyi USD cinsinden tahmin etmeye çalışır.

Özet raporu, hesabın aylık bazdaki hareketlerini listeler.

 

Cari Hesaplarda Ortalama Vade Hesaplaması

Hesap Ekstresi, işletmelerin çok ihtiyaç duydukları bir özellik barındırır; cari  hesapların anlaşılan ortalama vade ile çalışmasını sağlamak. Ancak bunu sağlamak hiç de kolay değildir. Kalan bakiye öyle bir tarihte ödenmelidir ki hesap sıfırlandığında ortalama vade istenilen gün olsun.

PatroFIN işletme sahiplerinin ve yöneticilerin bu sorununu kolayca çözer. Hesap ekstresi modülünde bir cari hesap (sistem parametrelerinde tanımlı satıcı hesapları yada alıcı hesapları) için hesap ekstresi alındığında, ekstrenin en altında bir ortalama vade butonu görünür.

Ortalama vade hesaplaması için hesap planında ilgili hesap için tanımlı vade gün sayısı dikkate alınır. Tanımlı bir vade yok ise ortalama vadenin 0 olduğu varsayılır.

Ortalama vade butonuna tıklayarak, ilgili cari hesap için gerçekleşen hesaplayabilirsiniz. Hesaplama size gerçekleşen ortalama tahsil/ödeme vadesini ve ortalama vadenin öngörülen şekilde gerçekleşmesi için kalan bakiyenin ödenmesi/tahsil edilmesi gereken tarihi tahmin eder. Bakiye hesaplamada belirtilen günde ödenirse/tahsil edilirse ortalama vade öngörülen şekilde gerçekleşecektir.

+PatroFIN PatroFIN @patroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN
Yardımı Paylaş : Hesap Ekstresi


www.patrofin.com
Yardım ana sayfa