.
PatroFİN
Yardım
Yardım Mobile Menu

Alınan Çekler ve Senetler


Alıan çekler işlem ekranında alınan çekler, durumları ve varsa döviz bilgileri listelenir. Çek kasası bakiyesi alınan, tahsil edilen/ciro edilen ve portföyde olmak üzere her döviz türüne göre ayrı ayrı listelenir.

Yeni işlem girmek için ikonu yada enterla geç'i kullanabilirsiniz.

Alınan çek girişinde hesap seçme kutusunda sistem parametrelerindeki "Çek/Senet Kimden Hesapları" parametresine tanımlı hesaplar listelenir. Çek bilgileri ve çekin kimden alındığı girilerek belge kaydedilir. Dövizli çeklerde, satış kayıt parametrelerinden ilgili hesap yada hesap grubu için "Kur Farkı Karı" ve "Kur Farkı Zararı" parametresi tanımlamanız gerekir.

Çekin tahsil işlemi aynı döviz cinsinden ise tahsil tarihindeki döviz kuru, farklı döviz cinsinden ise işlem tarihindeki belge döviz kuru ve tahsil döviz kuru belirtilmelidir. Tahsil işleminde hesap seçme kutusunda sistem parametrelerindeki "Çek/Senet Tahsil Hesapları" parametresinde belirtilen hesaplar listelenir.

Döviz tahsilatlarında tahsil hesabı için "Kur Farkı Karı" ve "Kur Farkı Zararı" parametresi tanımı gerekir.

Çekin ciro edilmesi işlemi aynı döviz cinsinden ise ciro tarihindeki döviz kuru, farklı döviz cinsinden ise işlem tarihindeki belge döviz kuru ve tahsil döviz kuru belirtilmelidir. Tahsil işleminde hesap seçme kutusunda sistem parametrelerindeki "Çek/Senet Kime Hesapları" parametresinde belirtilen hesaplar listelenir.

+PatroFIN PatroFIN @patroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN
Yardımı Paylaş : Alınan Çekler Senetler


www.patrofin.com
Yardım ana sayfa