Ana Sayfa // PatroFİN // PatroFİN Nasıl Çalışır

PatroFİN Nasıl Çalışır ?


Çalışma sistemini anlamak için önce muhasebe programlarıyla ilgili alışılmış kalıpları bir kenara koyun. Çünkü PatroFİN, bulanık mantık algoritmasıyla kendi kendine muhasebe kaydı tutabilen ve bu kayıtları tek düzen hesap planı düzeyinde anlık ve entegre olarak takip edebilen bir program. Bu tanım bile bildiklerinizin ötesinde sıradışı bir deneyime hazır olmanız için yeterli... Öyle ki maliyet muhasebesini bilen bir programla karşı karşıyasınız...

Nasıl çalıştığını anlamak için önce PatroFİN'in geliştirilme sürecindeki temel amaçlardan ikisini hatırlamakta fayda var. İlki 'tüm işletme faaliyetlerini kayıt altına almak', ikincisi de 'temel düzeyde muhasebe bilgisine sahip kullanıcıya ileri düzeyde muhasebe kayıt sistemi ve raporlama imkanı sunmak'.

PatroFİN işletmelerin kasa, banka, cari, alış, satış, döviz, üretim, maliyetler, stok takibi gibi tüm faaliyetlerini kontrol altına alır. Çünkü tek düzen hesap planı düzeyinde anlık ve entegre olarak çalışır. Bu işleri yaparken de kullanıcıdan en az veri girişi, en ez zaman ve en az çaba ister.

Hesap Planı

PatroFİN tek düzen hesap planı düzeyinde çalışır. Muhasebenin omurgası diyebileceğimiz hesap planı aynı zamanda muhasebenin alfabesi konumundadır. PatroFİN'i kullanmak için gereken muhasebe bilgisi de bu kadardır, hesap planını bilmek yeterlidir..

PatroFİN'de ayrıca cari kartlar, stok kartları vb. açmanız gerekmez. Her şey hesap planında hesap açmakla gerçekleşmiş olur.

Hesap planı işletmeye göre yapılandırılır, özeldir ve önemlidir. Hesap planı yapılandırmasındaki hesap kırılımları, hesapların gruplandırılması ve sınıflandırılması parametreleri oluştururken işinizi kolaylaştıracağı gibi PatroFİN'den daha fazla faydalanmanız, ileri seviye ve detaylı raporlar alabilmeniz ve firmanın durumunu daha detaylı görebilmeniz için önemlidir. Gerekirse bu iş için muhasebecinizden yardım alabilirsiniz.

Parametreler

PatroFİN gelişmiş bir parametre yapısı kullanır. Muhasebe sisteminizin işleyişini buradan yönetebilirsiniz. Muhasebe sisteminin temel tanımlarından hesapların işleyişine, muhasebe kayıtlarının nasıl oluşturulacağından işlemlerin nasıl muhasebeleştirileceğine kadar bir çok detay buradan  ayarlanabilir. Parametre tanımları PatroFİN algoritmasının size özel olarak yeniden modellenmesini sağlar. Üretim rotası ve ürün ağacı tanımlarıyla maliyet muhasebesini de bu parametreler yardımıyla oluşturabilirsiniz.

Parametreler çok detaylı olmakla birlikte ayarlamak aslında çok da kolaydır. Çünkü PatroFİN her aşamada sizi yönlendirir. İlgili parametrede kullanılacak hesaplara göre size sürekli yol gösterir.

Parametrelerdeki bir çok ayar ilk kurulum sırasında bir kez yapılır. Temel parametre ayarları ile hesap planı birbirine bağlı ve birbirini tamamlayan unsurlardır. Zaman içinde ihtiyaç duyuldukça eklemeler yada değişiklikler yapılabilir.

Veri Girişi

PatroFİN sizden faaliyetlerine ilişkin bilgileri girmenizi bekler. Kasa, banka, çek/senet, alış, satış ve imalat/üretim işlemleri gibi temel verileri giriş ekranları mevcuttur. Bu işlemlere ilişkin verileri sisteme girdiğinizde PatroFİN tüm muhasebe kayıtlarını ilgili hesaplara nizami olarak işler.

Dövizli işlemler için ayrı bir işlem yapmanıza gerek olmaz. Stok takibi, cari hareketler gibi tüm işlemleri PatroFİN kendisi takip eder. PatroFİN kullanmak bu kadar kolaydır.

PatroFİN sınırsız döviz ile çalışmanızı sağlar. Aynı hesapta farklı döviz bakiyelerini kendisi takip eder. Kur farklarını kendisi muhasebeleştirir. Stok takibi işlemlerini anlık olarak yapar. Bu işler için sizin ayrıca bir çaba harcamanıza gerek olmaz.

Veri girişleri sırasında parametreleri sürekli denetler ve olası hataları yada tanım eksikliklerini size bildirir. Hatanın yada eksik tanımın ne olduğunu aramanıza gerek olmaz, uyarıda sorunun çözümünü size söyler.

Veri giriş ekranları sade ve kullanışlıdır. Pratik kullanıma ve alışılmış bilgisayar kullanım kültürüne uygun tasarlanmıştır. Sınırsız pencere yapısıyla aynı anda birden çok ekranda birden fazla işlem yapmanızı sağlar. RightClickMenu özelliği ile çalıştığınız ekrandan yeni pencerelere erişiminizi kolaylaştırır. Birçok noktada ve birçok butonda bu özellik mevcuttur.

Raporlama

PatroFİN işlemlerinizi anlık ve entegre olarak muhasebeleştirdiği için istediğiniz raporu her an size sunabilir. Raporlar işletmenizin o anki mevcut durumu gösterir. Her an mizan alabilir, herhangi bir hesabın ekstresine ulaşabilirsiniz. Anlık stok raporu (envanter) ve hareket raporu alabilirsiniz.

PatroFİN ile dönem sonu işlemleri yapmak butona tıklamak kadar kolaydır. İsterseniz her ay dönem sonu işlemi yaparak gelir tablosu raporuna ulaşabilir ve işletmenizin mali performansını aylık olarak izleyebilirsiniz. Arzu ederseniz her ay sonu bilanço tablosu hazırlayabilirsiniz.

Rapor ekranlarından detay raporlara inebilirsiniz. Örneğin mizan raporunda ilgili hesabın üzerinde RightClickMenu özelliği ile o hesabın muavinine ulaşabilirsiniz. Hesap ekstrelerinde aynı şekilde bir işlemin fiş/hareket detayına erişebilirsiniz. Bu özellikler raporların daha anlamlı ve kullanışlı olmasını sağladığı gibi, iç denetimi de kolaylaştırmaktadır.

Yazıcı

Raporlarınızı kağıt ortamına yazdırabilirsiniz. Bunun için kullandığınız bilgisayara bağlı bir yazıcının olması yeterlidir. Ayrıca PatroFİN baskılı form çıktı almanızı da sağlar. Satış faturalarınızı baskılı form olarak PatroFİN'den yazdırabilirsiniz. Pratik ve kolay dizayn arayüzüyle fatura baskılarınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Kullanıcılar

PatroFİN'de birden çok alt kullanıcı tanımlayabilir ve yetkilerini yönetebilirsiniz. Kullanıcı yetkileri her ekran ve o  ekrandaki her bir işlem için ayrı ayrı yönetilebilir.

Erişim

PatroFİN web tabanlı bir yazılımdır. İnternetin olduğu her yerde ister akıllı telefonunuzdan, ister tabletten yada herhangi bir bilgisayardan kayıtlarınıza erişebilirsiniz. Nerede olursanız olun mobil muhasebe programıyla işletmeniz her an elinizin altındadır. Seyahatlerinizde hatta yurt dışındayken bile işletmenizin durumunu denetleyebilir, işlem girebilir, rapor alabilirsiniz.


Sayfayı Paylaş : +PatroFIN PatroFIN @patroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN PatroFIN